• Nagłówek

        • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

           

          PROJEKT - UROKI POLSKI

          W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła brała udział w projekcie Uroki Polski - Naszej Ojczyzny.
          W ramach projektu zadaniem naszej szkoły było zebranie 100 widokówek z całej Polski i przesłanie ich do szkoły polonijnej. Nawiązaliśmy współpracę z Polską Szkołą im. Marii Montessori w Broxburn w Szkocji. Wysłaliśmy zebrane widokówki, list, materiały promujące naszą szkołę i region oraz życzenia świąteczne.
          Po jakimś czasie otrzymaliśmy odpowiedź. Nasi koledzy ze Szkocji nadesłali nam również widokówki oraz zdjęcia pomnika naszego rodaka generała Stanisława Maczka. Są też zdjęcia przedstawiające pomnik misia Wojtka odsłoniętego ku pamięci polskiej społeczności walczącej o wolność.
          Cieszymy się, że udało się nam nawiązać przyjaźń międzyszkolną i mamy nadzieję na jej kontynuację.

          Koordynator przyjaźni międzyszkolnej: Aleksandra Kapsa we współpracy z Magdaleną Świtoń i Danutą Kopeć

           

          FESTYN RODZINNY


          8 czerwca 2019 roku w Szkole Podstawowej w Czerniejewie odbył się Festyn Rodzinny. W organizację tego przedsięwzięcia zaangażowali się uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej placówki. Każda z klas przygotowała stoiska z atrakcjami, wśród których nie zabrakło smakołyków: gofrów, ciasteczek, lodów, owocowych napojów. Nie zabrakło kreatywnych stoisk z tatuażami, czy zdobieniem tkanin.
          Na scenie prezentowały się natomiast talenty wokalno-instrumentalne naszej szkoły. Oprócz tego przybyli na miejsce goście mogli wziąć udział w grze szkolnej, obejrzeć szkolne pracownie, gdzie nauczyciele prezentowali doświadczenia, a także wziąć udział w konkurencjach sportowych. Ponadto można było skosztować kiełbasy z grilla oraz smacznych ciast upieczonych przez rodziców. Najmłodsi mogli liczyć na przejażdżkę na koniku oraz uczestniczyć w grze wzorowanej na Angry Birds. Na koniec zwycięzcom konkurencji sportowych wręczono okolicznościowe medale.
          Festyn Szkolny w Czerniejewie nie mógłby się odbyć bez pomocy sponsorów i zaangażowania uczniów, rodziców i nauczycieli. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tego przedsięwzięcia.
          Społeczność SP w Czerniejewie

           

          OTWARCIE MOBILNEGO MIASTECZKA RUCHU DROGOWEGO

          Dnia 4 czerwca 2019 r. w naszej szkole miała miejsce bardzo ważna uroczystość - otwarcie mobilnego miasteczka ruchu drogowego!
          W wydarzeniu, oprócz przedstawicieli szkolnej społeczności uczniowskiej, Nauczycieli oraz Dyrekcji udział wzięli także zaproszeni Goście:
          - Pan Piotr Gruszczyński, Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego, Powiat Gniezno
          - Pan Tadeusz Szymanek, Burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo, Gmina Czerniejewo
          - Pani Julita Rybak, Skarbnik Miasta i Gminy Czerniejewo,
          - Pan Jan Kulpiński, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Czerniejewo,
          - podinsp. Łukasz Świątek, Komendant Komisariatu Policji w Czerniejewie,
          - Pani Beata Brambor, przedstawiciel WORD w Poznaniu, WORD Poznań
          - Pani Katarzyna Ciesielska, dyrektor Przedszkola Samorządowego Wróbelek-Elemelek,
          - Pani Izabela Jesiak, kierownik Klubu Dziecięcego Miś Uszatek.
          Na początku uroczystości głos zabrał Dyrektor szkoły, p. Henryk Czarnecki, który krótko przedstawił ideę przyszkolnych miasteczek ruchu drogowego oraz przybliżył proces powstawania naszej małej inwestycji. Przypomniał, że realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy władz gminy, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu oraz dyrekcji szkoły.
          Następnie głos zabrał pan Piotr Gruszczyński, który podkreślił znaczenie tworzenia miasteczek ruchu drogowego dla kształtowania właściwych postaw i nawyków w ruchu drogowym. Po uroczystych przemowach nadszedł czas na symboliczne otwarcie miasteczka
          i przecięcie wstęgi. Symbolicznego przejazdu rowerami po nowo otwartym miasteczku ruchu drogowego dokonali uczniowie klas IV.

          Warto wspomnieć, iż podczas uroczystości rozstrzygnięto oraz wręczono nagrody Laureatom konkursów, które zostały zorganizowane w maju. Uczniowie klasy I-III SP mogli pochwalić się swoimi artystycznymi umiejętnościami w konkursie plastycznym dotyczącym bezpieczeństwa na drodze. Do starszych uczniów adresowany był natomiast konkurs wiedzy o ruchu drogowym. Nagrody zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Urząd Miasta i Gminy w Czerniejewie oraz Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Czerniejewie.

          Po części oficjalnej uroczystości przyszedł czas na część artystyczną wydarzenia przygotowaną przez uczniów klas I-III pod opieką swoich Wychowawców, którzy zaprezentowali wiersze i piosenki o tematyce związanej z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

          Cieszymy się, że Uczniowie naszej szkoły mogą doskonalić swoje rowerowe umiejętności korzystając z miasteczka ruchu drogowego. Dzięki temu na pewno doskonale zdadzą egzamin na kartę rowerową!

           

          OGÓLNOPOLSKI KONKURS LEKSYKALNY
          Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
          „MEMORY MASTER”

          Dnia 06.06.2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Czerniejewie otrzymali upragnione dyplomy za udział w Ogólnopolskim Konkursie Leksykalnym z Języka Angielskiego „MEMORY MASTER”. Edycja wiosenna w/w konkursu odbyła się 4 kwietnia br. i wzięło w niej udział 19 uczniów naszej szkoły: 1 uczeń z klasy IV, 5 uczniów klas V, 8 uczniów klas VI, 4 uczniów klas VII oraz 1 uczennica z klasy VIII.
          Konkurs polegał na rozwiązaniu testu leksykalnego składającego się z różnorodnych typów zadań sprawdzających znajomość słownictwa angielskiego z różnych działów tematycznych. Uczniowie musieli wykazać się również znajomością podstawowych zwrotów komunikacyjnych oraz wyrażeń czasownikowych.
          Reprezentanci Naszej Szkoły poradzili sobie DOSKONALE z arkuszem konkursowym. Aż 6 uczniów zdobyło zaszczytne tytuły Laureatów Konkursu Ogólnopolskiego, a 4 uczniów zdobyło Wyróżnienia:

          II miejsce Karolina Marczak Kl. 6a (95% pkt.)
          II miejsce – Hanna Gronostaj Kl. 7b (95% pkt.)
          III miejsce – Lena Zakrzewska Kl. 6b (93% pkt.)
          III miejsce – Marcel Nowak Kl. 5a (91% pkt.)
          III miejsce – Adam Chorążyczewski Kl. 4b (90% pkt.)
          III miejsce – Tamara Chabasińska Kl. 7b (90% pkt.)

          WYRÓŻNIENIE – Dawid Grobelny Kl. 6a (89% pkt.)
          WYRÓŻNIENIE – Miłosz Kujawski Kl. 5a (88% pkt.)
          WYRÓŻNIENIE – Julia Grzegorczyk Kl. 5a (87% pkt.)
          WYRÓŻNIENIE – Franciszek Malinger Kl. 5a (86% pkt.)

          Z testem konkursowym bardzo dobrze poradzili też sobie pozostali uczestnicy: Jakub Michalczak (Kl. 5a), Justyna Wojciechowska (Kl. 6a), Zuzanna Anglard (Kl. 6a), Julia Przerywacz (Kl. 6a), Oliwia Rutkowska (Kl. 6b), Amelia Kuliberda (Kl. 6b), Ewa Błasiak (Kl. 7a), Aniela Wojciechowska (Kl. 7b) oraz Wiktoria Dardas (Kl. 8a).
          Wszystkim Laureatom GRATULUJEMY i życzymy kolejnych SUKCESÓW w przyszłorocznej edycji konkursu:-)

           

           

          Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych.


          W czwartek, 30 maja 2019 roku, uczniowie klas pierwszych mieli swoje święto. W obecności rodziców i zaproszonych Gości, Pan Dyrektor dokonał aktu pasowania ich na pełnoprawnych czytelników. Dzieci wcześniej wykazały się znajomością korzystania z księgozbioru, poznały zasady wypożyczania książek w bibliotece szkolnej i w ten sposób przygotowały się do tego wydarzenia. Uczniowie klasy drugiej przygotowali na to święto program, który zaprezentowali na scenie, złożony z tekstów i piosenek. Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści dostali pamiątkowe znaczki- naklejki, zakładki do książek oraz ulotki z informacją o akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
          Ponadto Pani Bibliotekarka przypomniała wszystkim o programie ogólnopolskim „Cała Polska czyta dzieciom”, który propaguje akcję czytania dzieciom codziennie. Ma on na celu zachęcać do wspólnego spędzania czasu przy lekturze. Najmłodszych zaprasza do sięgania po książki. W tym roku szkolnym, wspólnie z siecią sklepów Biedronka, włączyliśmy się do wspólnego czytania z Gangiem Słodziaków. Ta akcja także zachęcała uczniów do codziennego, samodzielnego czytania. Umiejętność czytania jest podstawową kompetencją, umożliwiającą poruszanie we współczesnym świecie. Tak ważną, że w każdy możliwy sposób należy zachęcać dzieci i młodzież do jej rozwijania.

           

          WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO I KRAKOWA

          W dniach 21-24 maja 2019 klasy VIa, VI b i Vc zwiedzali odległe zakątki Polski pod opieka p.Marleny Błasiak, p.Anny Rychlickiej, p. M.Świtoń, p.M. Kosmali i p. K. Rumieniecka-Kaźmierczak. Co widzieliśmy? W Zakopanym wjechaliśmy na Gubałówkę i wyrabialiśmy sery. Na Krupówkach zjadliśmy kremówki i przybilismy piątkę z Misiem. Droga na Morskie Oko...no cóż delikatnie pisząc padało! Nawet Kraków nie przywitał nas slońcem. Jednak czas spędzony wspólnie - to bezcenne wspomnienia.

          Wycieczka „Skalne Miasto-Szklarska Poręba-Praga-Harrachov-Karpacz (Śnieżka)”


          W dniach 22-24 maja 2019r. uczniowie klas 8a i 8b SP oraz 3A i 3B Gimnazjum wybrali się pod opieką wychowawców: p. Romany Świdurskiej, p. Edyty Łachowskiej, p. Jarosława Wróblewskiego, p. Beaty Kowalczyk oraz p. Beaty Kolbertowicz na trzydniową wycieczkę w Karkonosze oraz do Czech. Wycieczka obfitowała w szereg niezapomnianych atrakcji. Pierwszego dnia mieliśmy okazję zwiedzić Skalne Miasto w Czechach, gdzie spacerując (w niewielkim deszczu) podziwialiśmy niezwykłe formy skalne wchodzące w skład kompleksu Adrszpasko-Teplickiego. Następnie udaliśmy się do Szklarskiej Poręby, gdzie mogliśmy podziwiać urokliwy Wodospad Szklarki (wysokość 13,3 m) położony w enklawie Karkonoskiego Parku Narodowego na wysokości 520 m n.p.m. Udało się nam również zwiedzić centrum Szklarskiej Poręby (czas wolny:-), po czym udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do położonych niedaleko Piechowic. Drugiego dnia udaliśmy się do stolicy Czech – Pragi. Naszą wizytę w słonecznej Pradze rozpoczęliśmy od spaceru ulicami Starego Miasta. Następnie udaliśmy się na Hradczany, gdzie zwiedziliśmy Stary Pałac Królewski, Katedrę św. Wita, Wacława i Wojciecha oraz Złotą Uliczkę. Następnie udaliśmy się nad Wełtawę, by podziwiać słynny Most Karola, a stamtąd wąskimi uliczkami przeszliśmy na Rynek Starego Miasta, gdzie mogliśmy podziwiać m.in. Ratusz Staromiejski ze słynnym zegarem „Orloj". Zwieńczeniem naszej wizyty w Czechach była wizyta w Harrachovie, gdzie mogliśmy podziwiać Skocznię Mamucią. Za główny cel ostatniego dnia naszej wycieczki obraliśmy Karpacz i górską wędrówkę w kierunku najwyższego szczytu Karkonoszy – Śnieżki (1602 m n.p.m.). Naszą „wspinaczkę” rozpoczęliśmy od wizyty w ewangelickiej Świątyni Wang, która jest uważana za najstarszy drewniany kościół w Polsce. Następnie kontynuowaliśmy marsz szlakiem niebieskim, aż do rozdroża na Polanie, gdzie mogliśmy chwilę odpocząć. Po krótkiej regeneracji sił ruszyliśmy dalej niebieskim szlakiem, mijając po drodze pięknie usytuowany Domek Myśliwski. Trasa zaprowadziła nas aż do schroniska Samotnia, przy którym zatrzymaliśmy się, by nacieszyć oczy malowniczym widokiem Małego Stawu oraz urwistych ścian Kotła Małego Stawu. Dalej szlak zrobił się nieco bardziej stromy, a po kilkunastu minutach dotarliśmy do kolejnego schroniska – Strzechy Akademickiej. Po około 1,5h drogi i pokonaniu 4 kilometrów dotarliśmy do kolejnego przystanku – Domu Śląskiego położonego na Rozdrożu pod Śnieżką. Stamtąd pozostało nam już tylko zdobycie szczytu Śnieżki oraz podziwianie zapierających dech w piersiach malowniczych widoków. Naszą wizytę w Karkonoszach i Czechach uważamy za niezwykle udaną i polecamy ten kierunek wszystkim planującym wakacyjny urlop:-)

           

          OGÓLNOPOLSKIE KONKURSY IM. KS. ONUFREGO KOPCZYŃSKIEGO

          W CZERNIEJEWIE 2019r.


          18 maja 2019 r. odbył się X Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy i X Ogólnopolski Konkurs Gramatyczno-Ortograficzny w Szkole Podstawowej im. Onufrego Kopczyńskiego w Czerniejewie.
          Patronat honorowy nad konkursami objął Wielkopolski Kurator Oświaty – Pani Elżbieta Leszczyńska. Ogólnopolskie Konkursy stały się nieodzowną tradycją kultywowaną przez naszą szkołę. Od dziesięciu lat cieszą się zainteresowaniem i są wpisane na stałe w harmonogram imprez szkolnych. Koordynatorem przedsięwzięcia była pani Anita Kasperczak, nauczyciel SP w Czerniejewie.
          Patronat medialny objęły Wiadomości Wrzesińskie i Przemiany na Szlaku Piastowskim.
          Celem konkursów jest szerzenie idei patrona szkoły w Czerniejewie, czyli dbanie o piękno i poprawność ojczystego języka, zarówno w mowie jak i piśmie, rozbudzanie uczuć patriotycznych oraz wrażliwości artystycznej i estetycznej, rozpowszechnianie wiedzy polonistycznej z zakresu gramatyki i ortografii wśród dzieci i młodzieży, rozwój zainteresowań naszym ojczystym językiem oraz odkrywanie talentów polonistycznych wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
          W tym roku skierowane były do uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej oraz klas VII –VIII i III gimnazjum z całej Polski.
          W X Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym wzięło udział 21 uczestników, a w X Ogólnopolskim Konkursie Gramatyczno – Ortograficznym 25 uczestników. Przybyli oni z takich miejscowości, jak: Cegłów (woj. mazowieckie), Legionowo (woj. mazowieckie), Łubniany (woj. oplskie), Poznań, Wągrowiec, Śrem, Popowo Kościelne, Brzeziny, Mieleszyn, Żydowo i Czerniejewo.

          Uczestnicy konkursu krasomówczego w kat. klas IV-VI szkoły podstawowej mieli za zadanie przygotować temat związany z treścią dowolnych baśni i legend. Zadaniem uczestników w kat. klas VII - VIII i III gimnazjum było przygotowanie i zaprezentowanie autorskiego tekstu o tematyce związanej z turystyką, krajoznawstwem i historią naszego kraju lub regionu. Wybór tematu podlegał twórczej inwencji uczestnika.
          Przy ocenie komisja brała pod uwagę takie elementy, jak: dobór tematu i jego ogólną prezentację, dostosowanie tekstu do osobowości i wieku występującego, sugestywność wypowiedzi, jasność i logiczność formułowanych myśli, konstrukcję wypowiedzi, płynność oraz poprawność wyrażania się, bogactwo języka i jego barwność, spontaniczność i kontakt ze słuchaczami.
          Jury w składzie: przewodniczący-Andrzej Malicki, Wanda Polkowska-Malicka i Elżbieta Górczyńska
          po wysłuchaniu uczestników postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

          W kategorii szkół podstawowych:

          1 miejsce: Julia Pietrzak z Zespołu Szkół w Brzezinach
          Temat prezentacji: „ZIĘĆ IDEALNY, CZYLI GDYBY OJCOWIE WYBIERALI NAM MĘŻÓW”
          2 miejsce: Malwina Gawlik z Zespołu Szkół w Brzezinach
          Temat prezentacji: „O MAGICZNEJ MOCY KORALI”
          3 miejsce: Julia Przerywacz ze Szkoły Podstawowej w Czerniejewie
          Temat prezentacji: „LEGENDA O MIKOŁAJKU NADMORSKIM”
          WYRÓŻNIENIA OTRZYMALI:
          Amelia Sossna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łubianach woj. opolskie
          Temat prezentacji: „W NASZYM OPOLU”
          Ignacy Lecyk ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu
          Temat prezentacji: „HERAKLES”

          W kategorii klas VII – VIII i III klas gimnazjalnych:

          1 miejsce: Wiktoria Dardas ze Szkoły Podstawowej w Czerniejewie
          Temat prezentacji: „WOLNOŚĆ”
          2 miejsce: Roksana Wolek ze Szkoły Podstawowej w Czerniejewie
          Temat prezentacji: „CO MNIE DRAŻNI U LUDZI?”
          3 miejsce: Olimpia Ogrodowicz ze Szkoły Podstawowej w Wągrowcu
          Temat prezentacji: „INFIERNO”
          WYRÓŻNIENIA OTRZYMALI:
          Kacper Marczewski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Gimnazjum Dwujęzycznego w Śremie
          Temat prezentacji: „ANGLICYZMY – PROBLEM CZY UROZMAICENIE?”
          Paulina Wiertelak z Zespołu Szkół w Brzezinach
          Temat prezentacji: „SPACERUJĄC Z DUCHAMI”
          Uczestnicy konkursu gramatyczno-ortograficznego mieli za zadanie rozwiązać test sprawdzający umiejętności językowe i ortograficzne. Nad jego przebiegiem czuwała komisja, której skład wchodzili poloniści: przewodniczący Jarosław Wróblewski, Anita Kasperczak, Mirella Kosmala i Marta Bojańska.
          W kategorii kl. IV – VI szkół podstawowych: 1 miejsce – Igor Borowicz ze Szkoły Podstawowej w Żydowie
          2 miejsce – Zuzanna Michalak ze Szkoły Podstawowej w Żydowie
          3 miejsce – Julia Aniszewska z Zespołu Szkolnego w Cegłowie
          W kategorii kl. VII – VIII szkół podstawowych i 3 gimnazjum: 1 miejsce – Kacper Paterski z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kołaczkowie
          2 miejsce – Klaudia Kowalczyk z Zespołu Szkolnego w Cegłowie
          3 miejsce – Jakub Stachowiak ze Szkoły Podstawowej w Żydowie
          Podczas przerwy zaprezentował się Zespołu Muzyki Dawnej HUSKARL z Gniezna.
          Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe i rzeczowe następującym instytucjom i firmom:
          - Departamentowi Edukacji Nauki przy Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu,
          - Gminie Czerniejewo
          - panu Rajmundowi Gąsiorek – radnemu powiatu gnieźnieńskiego i właścicielowi Gospodarstwa
          Rolno Hodowlanego
          - państwu Burchardt – właścicielom firmy cukierniczej Zet – Be
          - panu Igorowi Szamiłow – właścicielowi Gospodarstwa – Rolno Hodowlanego i pani Dorocie Nowak.
          - państwu Jurewicz – właściciele FH Matteo
          - panu Leszkowi Wiatrowskiemu – właścicielowi piekarni w Szczytnikach Czerniejewskich
          - państwu Chmura – właścicielom firmy Jampex
          - Pani Cecylii Bartkowiak – właścicielce kwiaciarni za ukwiecenie sceny
          Wszystkie wyniki finałowych konkursów zamieszczone zostały na stronie internetowej SP w Czerniejewie oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Czerniejewie.

           

           

          REJONOWY PRZEGLĄD MŁODYCH TALENTÓW SCENICZNYCH

          W POBIEDZISKACH

          Dnia 13 maja 2019 roku, w Pobiedziskim Ośrodku Kultury, odbył się Przegląd Młodych Talentów Scenicznych. Przegląd miał zasięg międzygminny – uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych z gmin: Czerniejewo, Kiszkowo, Kostrzyn, Łubowo i Pobiedziska. Celem przeglądu było: odkrywanie talentów scenicznych, rozwijanie kreatywności uczestników, popularyzacja działań artystycznych, integracja środowisk oraz wymiana doświadczeń artystycznych. Jury, na którego czele stanęła znana polska wokalistka – Pani Halina Benedyk, oceniało uczestników pod kątem: doboru repertuaru, interpretacji, poprawności i techniki wykonania, prezentacji, ogólnego wyrazu artystycznego oraz oryginalności. W przeglądzie wzięło udział około 40 podmiotów artystycznych (wokaliści, zespoły wokalne i taneczne). Szkołę Podstawową w Czerniejewie reprezentowały członkinie koła wokalnego prowadzonego przez p. Edytę Łachowską:
          • Anna Skrzypczak z piosenką „Przyjaciel deszczową porą”,
          • Joanna Szajda z piosenką „There’s Nothing Holding Me Back”,
          • Jagoda Szymkowiak z piosenką „Dancing in the Sky”
          • Zofia Wojciechowska z piosenką „Chcę wyjechać na wieś” .
          • Zespół wokalny CANTARE: Joanna Szajda, Hanna Gronostaj, Wiktoria Michalak & Oliwia Waluszyńska z piosenką „Miasto”.

          Jury po burzliwych naradach przyznało zgodnie z regulaminem: Nagrodę Główną oraz Wyróżnienia. Wśród Laureatów znalazła się również nasza reprezentantka
          Joanna Szajda, która zdobyła WYRÓŻNIENIE.
          Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a nasza Laureatka – Joanna Szajda otrzymała zaproszenie do występu wokalnego podczas Dni Pobiedzisk (15-16 czerwca br.), których główną gwiazdą będzie Michał Szpak.
          Wszystkim naszym reprezentantkom należą się WIELKIE GRATULACJE oraz życzenia kolejnych sukcesów w konkursach wokalnych!!!

           

           

           

           

          „Jeśli nie hejt, to co…”

          Szkolny Konkurs Plastyczny pod hasłem: „Jeśli nie hejt, to co…” rozstrzygnięty

          Konkurs polegał na przygotowaniu przez klasę wspólnego plakatu promującego życzliwość i tolerancję na co dzień. Nagrody rzeczowe w postaci gier planszowych i puzzli oraz dyplom zdobywała cała klasa. Nagrody ufundowane zostały przez czerniejewski Zespół Interdyscyplinarny, za co serdecznie dziękujemy. Barwne i kreatywne plakaty pokazały jak wiele mądrości i pomysłów drzemie w umysłach naszych uczniów. Pozostaje tylko życzyć, aby na co dzień każdy z nas potrafił dobrym słowem i wrażliwością dzielić się z innymi. Nie zapominajcie o uśmiechu i rozmowie, które mogą wiele zdziałać, kiedy napotykamy na problemy. Pamiętajcie każdy z was jest ważny, wyjątkowy, zasługuje na szacunek.
          Wydarzenie zorganizowano pod hasłem „Tygodnia dobrego słowa”.
          Wyniki:
          I miejsce kl. 3 a gimnazjum
          II miejsce klasa 4b
          II miejsce klasa 7a
          III miejsce klasa 8a
          III miejsce klasa 8b
          Wyróżnienia uzyskały klasy:
          4a, 4c, 5a, 5b, 6a, 6b

          Gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia prac !
           

           

           

          PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Zgodnie z tradycją klasy I –III jak co roku pożegnały zimę i przywitały wiosnę. Z uśmiechem na twarzach przemaszerowaliśmy ulicami Czerniejewa z gaikami w dłoniach, akompaniując na instrumentach perkusyjnych. Następnie - z pomocą strażaków - ekologiczna Marzanna wykonana przez klasy pierwsze wyłącznie z papieru i patyków, została spalona i symbolicznie utopiona w stawie. Tak najmłodsi uczniowie naszej szkoły powitali najpiękniejszą porę roku – Wiosnę!
          Niemniej aktywnie nową porę roku przywitali uczniowie starszych klas, dla których Samorząd Uczniowski zorganizował dwa konkursy: „Najciekawsze przebranie” oraz „Odegranie scenki z filmu lub programu telewizyjnego”.
          Zwycięzcy konkursów zostali nagrodzeni ufundowanymi przez Samorząd Uczniowski nagrodami z „przymrużeniem oka” m.in. „deskorolką”, „zmywarką”, „kolacją ze świecami dla dwojga” oraz „zestawem do manicure”.

           

          V WOJEWÓDZKI KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ

          Dnia 22 marca 2019 roku, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Słowikowie, odbył się V Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej. Konkurs miał zasięg wojewódzki – uczestnikami byli uczniowie wielkopolskich szkół podstawowych. Celem konkursu była prezentacja umiejętności wokalnych i językowych uczniów, propagowanie nauki języków obcych poprzez piosenkę, a także promowanie aktywności twórczej i artystycznej wśród uczniów. Jury w zacnym składzie (muzycy i lektorzy języka angielskiego) oceniali uczestników pod kątem: doboru repertuaru i jego pamięciowego opanowania, poprawności wymowy oraz ogólnego wyrazu artystycznego. Reprezentantki Szkoły Podstawowej w Czerniejewie zwróciły uwagę publiczności już podczas prób – w kuluarach mówiono o wysokim poziomie występów naszych uczennic. Naszą Szkołę reprezentowały członkinie koła wokalnego prowadzonego przez p. Edytę Łachowską:
          - kategoria klas I-III SP:
          • Anna Skrzypczak z piosenką „Hit the Road Jack”,
          - kategoria klas IV-VIII SP oraz III Gimnazjum:
          • Hanna Gronostaj, Wiktoria Michalak & Oliwia Waluszyńska z piosenką „Diamonds”,
          • Joanna Szajda z piosenką „There’s Nothing Holding Me Back”,
          • Jagoda Szymkowiak z piosenką „Dancing in the Sky”.

          Jury po burzliwych naradach przyznało zgodnie z regulaminem: I, II i III miejsca oraz Wyróżnienia w obu kategoriach. Wśród Laureatów znalazły się również nasze reprezentantki:
          I MIEJSCE: Anna Skrzypczak
          II MIEJSCE: Jagoda Szymkowiak
          WYRÓŻNIENIE: Joanna Szajda

          Laureatki oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymały również nagrody rzeczowe, a nasza najmłodsza uczestniczka – Ania Skrzypczak została dodatkowo uhonorowana Nagrodą Główną w postaci pamiątkowej Statuetki:-)
          Naszym Laureatkom należą się WIELKIE GRATULACJE oraz życzenia kolejnych sukcesów w konkursach wokalnych!!!

           

          OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

          W ramach ochrony zdrowia psychicznego, dnia 07.03.2019 w Naszej szkole został przeprowadzony wykład z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. Wykład został przeprowadzony przez p. Jarzyńską Anetę- psychologa szkolnego. Pani Aneta przedstawiła Nam podstawowe informację na temat choroby, jaką jest depresja: jej rodzaje, objawy, przyczyny oraz formy zapobiegania. Można było się dowiedzieć, że depresja nie dotyczy tylko osób samotnych i dorosłych, może dotyczyć każdego- Nastolatka. Spotkanie przeznaczone było dla uczniów z klas szóstych, siódmych oraz ósmych. Polecane strony internetowe, gdzie można zaczerpnąć informacji na temat depresji:
          https://forumprzeciwdepresji.pl/, http://twarzedepresji.pl/, http://stopdepresji.pl/

           

          DUET AKORDEONOWY

          15 marca naszą szkołę odwiedził ŁÓDZKI DUET AKORDEONOWY - Zbigniew Sobieraj i Kazimierz Barasiński. Muzycy w atrakcyjnej i zabawnej formie zaprezentowali przeboje muzyki klasycznej, tanecznej oraz polskie tańce ludowe. Chętni mogli również spróbować swoich sił i podjąć się gry na akordeonie.

           

          II POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO
          DLA UCZNIÓW KLAS 7 i 8 SP

          Dnia 12 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej „Milenium” w Gnieźnie odbył się II Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klas 7 i 8 SP. Pomysłodawczyniami i organizatorkami konkursu były nauczycielki języka angielskiego SP „Milenium”. W konkursie wzięło udział 42 uczniów reprezentujących Szkoły Podstawowe powiatu gnieźnieńskiego. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test, który sprawdzał znajomość struktur leksykalno-gramatycznych, rozumienie tekstów pisanych, a także umiejętność reagowania w rozmaitych sytuacjach komunikacyjnych. Po części konkursowej, uczestnicy mieli możliwość zregenerowania swoich sił poczęstunkiem przygotowanym przez organizatorów, a następnie udali się na zwiedzanie szkoły. W tym czasie opiekunowie uczniów przystąpili do sprawdzania prac konkursowych.
          Szkołę Podstawową w Czerniejewie reprezentowały:
          •Ewa Błasiak (Kl. 7a)
          •Tamara Chabasińska (Kl. 7b)
          •Aniela Wojciechowska (Kl. 7b)
          •Julia Brańska (Kl. 8a)
          Wszystkie nasze reprezentantki poradziły sobie z testem konkursowym bardzo dobrze. Na szczególną uwagę zasługują wyniki osiągnięte przez Julię Brańską oraz Tamarę Chabasińską – dziewczętom zabrakł zaledwie 1 pkt do Wyróżnienia oraz 3 pkt do znalezienia się w gronie trójki Laureatów.
          Pomimo to, udział w konkursie był dla naszych uczennic ciekawym doświadczeniem i niewątpliwie zaprocentuje w przyszłości sukcesami na polu językowym:-)

           

           

          WALENTYNKI

          14 lutego 2019r. w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki. Święto to zostało zorganizowane przez Samorząd Uczniowski wraz z pomocą uczniów z młodszych klas. Na korytarzach można było zobaczyć liczne dekoracje, a na pierwszym piętrze została zrobiona fotobudka, w której wszyscy chętnie robili zdjęcia. Jak co roku przez radiowęzeł szkolny czytane zostały życzenia z okazji święta zakochanych. Dziękujemy wszystkim za udział w tym cudownym wydarzeniu.

          IV WIELKOPOLSKI KONKURS
          SZKOLNEJ PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ

          Dnia 16 lutego 2019 roku, w Sali Koncertowej Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej, odbył się IV Wielkopolski Konkurs Szkolnej Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Organizatorem konkursu była Katedra Edukacji Muzycznej AM w Poznaniu, natomiast patronat honorowy objął Wielkopolski Kurator Oświaty. W konkursie wzięło udział 41 uczestników z klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz 3 gimnazjum. Jury w zacnym składzie przyznało zgodnie z regulaminem: Złote, Srebrne i Brązowe Dyplomy, czyli odpowiedniki I, II i III miejsca. Wszystkim naszym reprezentantkom udało się zdobyć zaszczytne tytuły Laureatek:

          II miejsce - Zespół wokalny „CANTARE” z piosenką „Miasto”:
          Joanna Szajda Kl. 8b, Hanna Gronostaj Kl.7b, Wiktoria Michalak Kl. 7b, Oliwia Waluszyńska Kl. 7b

          III miejsce - Zespół wokalno-instrumentalny „ONUFRIANKI” z piosenką „Dni, których nie znamy”:
          Lada Smirnova Kl. 3A – fortepian, Jagoda Szymkowiak Kl. 3A – gitara +wokal, Zofia Wojciechowska Kl. 3A – wokal, Joanna Szajda Kl. 8b – wokal.

          III miejsce - Wiktoria Dardas (reprezentująca również Szkołę Muzyczną YAMAHA)
          z piosenką „Szyba”.

          Naszym Laureatkom należą się WIELKIE GRATULACJE oraz życzenia kolejnych sukcesów w konkursach wokalnych!!!

           

          OGÓLNOPOLSKI KONKURS LEKSYKALNY
          Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO „MEMORY MASTER” (SESJA JESIENNA)

          Dnia 15 listopada 2018 r. uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Czerniejewie wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Leksykalnym z Języka Angielskiego „MEMORY MASTER” (sesja jesienna), którego szkolnym organizatorem była p. Edyta Łachowska. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu leksykalnego składającego się z różnorodnych typów zadań sprawdzających znajomość słownictwa angielskiego z różnych działów tematycznych. Uczniowie musieli wykazać się również znajomością podstawowych zwrotów komunikacyjnych oraz wyrażeń czasownikowych. Wyniki konkursu otrzymaliśmy tuż po feriach zimowych. Wszyscy reprezentanci Naszej Szkoły bardzo dobrze poradzili sobie z arkuszem konkursowym, a na szczególną uwagę zasługują wyniki osiągnięte przez troje uczniów:

          II MIEJSCE – Julia Brańska Kl. 8a (98% pkt.)
          WYRÓŻNIENIE – Wiktoria Dardas Kl. 8a (85% pkt.)
          WYRÓŻNIENIE – Miłosz Kujawski Kl. 5a (85% pkt.)

          Wszystkim Laureatom GRATULUJEMY i życzymy kolejnych SUKCESÓW w następnych edycjach konkursu.

           

          Z wizytą w Centrum Kształcenia Praktycznego

          Na niecodzienną lekcję z doradztwa zawodowego w dniu 29.01.2019r. udali się najstarsi uczniowie klas III gimnazjum oraz VIII szkoły podstawowej wraz z Wychowawcami. Uczniowie odwiedzili Centrum Kształcenia Praktycznego w Gnieźnie, z którym od przeszło dwóch lat z sukcesem współpracujemy. Podczas pobytu w CKP młodzież miała okazję zapoznać się z praktycznymi aspektami pracy człowieka. Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądają warunki pracy i proces zdobywania kwalifikacji niezbędny do wykonywania zawodów z branży: mechanicznej, pojazdowej, produkcyjnej i budowlanej. Doradcy zwodowi CKP pani Natalia Sadlak oraz pan Paweł Czarnecki oprowadzili nas po bogato wyposażonych i świeżo zmodernizowanych pracowniach: budowlanej, diagnostyki samochodowej, elektrycznej, elektronicznej, mechatronicznej, napraw samochodów, obróbki ręcznej, spawalni, tokarek a także pracowni naprawy i diagnostyki kształcącej przyszłych mechaników lotniczych. Dodatkowo uczniowie wysłuchali wykładu, który mamy nadzieję zainspirował naszych wychowanków do wygenerowania ciekawych pomysłów na własną przyszłość zawodową oraz pozwolił zidentyfikować własne zainteresowania, które są kluczem do zawodowej satysfakcji i osobistej samorealizacji. Nie zapomnieliśmy również o rodzicach, którzy są ważnym ogniwem w procesie podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowej swoich dzieci. Podczas ostatniego zebrania z rodzicami jakie miało miejsce 10.01.2019r. pani Natalia Sadlak zaprezentowała m.in. zmiany związane z nietypową /dwa roczniki uczniów/ rekrutacją na rok szkolny 2019/2020, co pozwoliło rozwiać pojawiające się u rodziców wątpliwości.

           

          Koncert dla Babci i Dziadka

          przygotowany przez klasę II a pod kierunkiem Pani Danuty Kopeć.

           

           

          JASEŁKA

          Tak! On jest Królem”. Pod takim tytułem 18 i 21 grudnia, uczniowie klasy II a i III a w przebraniach aniołów, diabła, pasterzy, królów i Świętej Rodziny zaprezentowali świąteczne przedstawienie.
          Klasyczne sceny biblijnej historii Narodzenia Pańskiego, okraszone pięknie śpiewanymi pastorałkami przeplatały się z dynamicznymi, dopracowanymi w szczegółach scenami walki „dobra ze złem”.

           

           

           

          MIKOŁAJKI

           

          KONKURS NIEPODLEGŁA - MOJA DUMA

          Trzecie miejsce Wiktorii Dardas w I Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "NIEPODLEGŁA-MOJA DUMA"

           

          WIZYTA STRAŻAKÓW W NASZEJ SZKOLE

          13 grudnia naszą szkołę odwiedzili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie.
          W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi strażacy omówili zagrożenia związane z przebywaniem w obrębie zamarzniętych akwenów. Apelowali do uczniów, aby zachować rozwagę i nie wchodzić na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Nigdy nie ma gwarancji, że płyta lodowa jest gruba i jednolita na całej powierzchni. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się o zagrożeniach, jakie niesie używanie petard i rac oraz niebezpieczeństwach związanych z pozostawieniem włączonych lampek choinkowych podczas nieobecności w domu. Ponadto prowadząca zajęcia poruszyła problem zatruć tlenkiem węgla, wskazała jak można uniknąć zaczadzenia.
          W trakcie wizyty klasy otrzymały kalendarz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej na 2019 rok. Strażacy zachęcili uczniów do udziału w konkursach organizowanych przez straż pożarną.

           

          AKCJA - ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

          W dniach od 16.11.2018 r. – 07.12.2018 r. Stowarzyszenie Oświatowe ONUPHRIUS przeprowadziło na terenie Szkoły Podstawowej w Czerniejewie zbiórkę pt. „Zostań Świętym Mikołajem”. Uczniowie Szkoły mogli przynosić art. spożywcze i chemiczne. Z zebranych darów utworzono czternaście paczek, które zostaną przekazane osobom starszym i samotnym z terenu gminy Czerniejewo. Dwanaście paczek utworzono z zebranych darów od uczniów, dwie kolejne paczki utworzono przez pracowników szkoły. Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy włączyli się w akcję „Zostaliście Świętymi Mikołajami”

           

           

          Trzecie miejsce Ewy Błasiak w etapie rejonowym

          Olimpiady Zdrowego Stylu Życia

          Wyróżnienie dla uczennicy klasy VIII a Wiktorii Dardas

          ze Szkoły Podstawowej w Czerniejewie.


          W listopadzie 2018 roku odbył się konkurs plastyczny, skierowany do uczniów klas siódmych, ósmych i trzecich gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem konkursu był Wielkopolski Oddział Okręgowy PCK z siedzibą w Poznaniu. Zadaniem konkursowym było wykona-nie wzoru kartki z podziękowaniem dla Honorowego Krwiodawcy, inspirowane ideą honorowego krwiodawstwa. Propozycja ta wpisała się w działania związane z obchodami 60-lecia honorowego krwiodawstwa w Polsce oraz zbliżającego się 100-lecia PCK w styczniu przyszłego roku. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się dnia 5 grudnia 2018 r. Do Gimnazjum 43 im. PTPN w Poznaniu zaproszono 40 laureatów ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych całej Wielkopolski. Uczniów oraz ich opiekunów przywitali przedstawiciele Wielkopolskiego Oddzia-łu Okręgowego PCK: Justyna Kowalska – Zych, Bartosz Woźniak – pomysłodawca konkursu oraz Leszek Fiebich. Dyplomy za udział otrzymało 25 osób. Piętnastu uczestników nagrodzono za zajęcie miejsc I – VI pamiątkowymi dyplomami i upominkami rzeczowymi. Finałowi konkursu towarzyszyła krótka prelekcja na temat HIV/AIDS oraz happening. W związku z obchodzonym dnia 1 grudnia Światowym Dniem AIDS uczestnicy i zaproszeni goście stworzyli symboliczną czerwoną kokardkę ze zniczy. Szkołę w Czerniejewie reprezentowała praca plastyczna Wiktorii Dardas z klasy VIIIa, za którą uczennica otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!

           

          V KONKURS RECYTATORSKI

          14 grudnia 2018 r. odbył się V Konkurs Recytatorski, którego organizatorem było Przedszkole Leśna Polana w Żydowie. Naszą szkołę reprezentowały: Anna Skrzypczak, Hanna Kaczmarek, Joanna Dawidowicz, Laura Barełkowska, Gabriela Banaszak. Wszystkie dziewczynki zostały laureatkami konkursu:
          Anna Skrzypczak - I miejsce
          Hanna Kaczmarek - II miejsce
          Joanna Dawidowicz - I miejsce
          Laura Barełkowska - I miejsce
          Gabriela Banaszak - I miejsce
          Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

           

          MIKOŁAJKOWA WYMIANA KSIĄŻEK

          7 grudnia w bibliotece szkolnej przeprowadzono „Mikołajkową wymianę książek”, której celem było promowanie czytelnictwa w myśl zasady, że książka żyje jeżeli jest czytana. Każdy uczeń mógł przynieść do szkolnej czytelni książkę, którą przeczytał i wymienić ją na inną. Wydarzenie przerosło nasze oczekiwania. Tego dnia przez czytelnię przewinęły się dziesiątki uczniów wymieniających się książkami z rówieśnikami.

          KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

          Dnia 10.12.2018 r. w naszej szkole odbył się konkurs Piosenki Patriotycznej na poziomie klas I-III. Uczestnicy w pięknej scenerii przygotowanej przez Panią Anetę Jasińską odśpiewali m.in Hymn Polski. Jury w składzie Pani Katarzyna Łachowska wicedyrektor szkoły, Pan Gerard Szała oraz Pani Aneta Jasińska wyłoniło laureatów:
          I miejsce Anna Skrzypczak
          II miejsce Eliza Jasińska i Laura Berełkowska
          III Miejsce Małgorzata Krawiec i Gabriela Banaszak
          Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i życzymy dalszych sukcesów.