• Psychologiem szkolnym w Szkole Podstawowej w Czerniejewie jest:

mgr Iwona Hudańska

„Wiem, że nie mogę nauczyć niczego. Mogę jedynie zapewnić warunki, w których można się nauczyć”.

–Carl Rogers

Drogi Uczniu

• Jeżeli ktokolwiek lub cokolwiek Ciebie martwi lub niepokoi – przyjdź, zapraszam!
          • Jeżeli chcesz porozmawiać lub wspólnie pomilczeć, wyciszyć się – przyjdź, zapraszam!
          • Jeżeli potrzebujesz być wysłuchanym – przyjdź, zapraszam!
          • Jeżeli potrzebujesz poradzić się w dowolnej sprawie – przyjdź, zapraszam!
          • Jeżeli masz ciekawe pomysły, chcesz się rozwijać, być aktywnym – przyjdź, zapraszam!
          • Jeżeli potrzebujesz pomocy – przyjdź, zapraszam - jestem do Twojej dyspozycji!

Drogi Rodzicu

• Jeżeli potrzebujesz porady i wsparcia związanego z Twoim Dzieckiem -przyjdź, zapraszam!
          • Jeżeli coś Ciebie niepokoi w zachowaniu Twojego Dziecka – przyjdź, zapraszam!
          • Jeżeli potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu problemu – przyjdź, zapraszam!
          • Jeżeli chcesz skutecznie pomagać Twojemu Dziecku w Jego rozwoju – przyjdź, zapraszam!
          • Jeżeli masz ciekawe pomysły związane ze szkołą lub widzisz problemy w szkole – przyjdź, zapraszam!
          • Jeżeli potrzebujesz pomocy – przyjdź, zapraszam – jestem do Twojej dyspozycji!

Aktem prawnym mówiącym o zadaniach psychologa w szkole jest ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2017,  poz. 1591))

Do zadań psychologa w szkole należy w szczególności:

1) prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły;

2) diagnozowanie sytuacji wychowawczych w przedszkolu, szkole lub placówce w celu rozwiązywania problemów wychowawczych stanowiących barierę i ograniczających aktywne i pełne uczestnictwo ucznia w życiu szkoły;

3) udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb;

4) podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży;

5) minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów;

6) inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych;

7) pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji
          i uzdolnień uczniów;

8) wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w:

a) rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w szkoły,

b) udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Praca psychologa szkolnego w świetle Kodeksu Etycznego Psychologa:

• Podejmując działalność praktyczną, psycholog akceptuje fakt, że jego odpowiedzialność zawodowa przybiera wówczas konkretna formę odpowiedzialności za drugiego człowieka, czy grupę osób.

• Psychologa obowiązuje przestrzeganie tajemnicy zawodowej. Ujawnienie wiadomości objętych tajemnicą zawodową może nastąpić jedynie wtedy, gdy poważnie zagrożone jest bezpieczeństwo klienta lub innych osób. Jeśli jest to możliwe, decyzję w tej sprawie należy dokładnie omówić z doświadczonym i bezstronnym kolegą. Materiały poufne powinny być komisyjnie zniszczone, jeżeli zaistnieją warunki grożące ich ujawnieniem.

• Osoby małoletnia powinny być traktowane w sposób szczególny. Podstawową zasadą psychologa w pracy z osobami małoletnimi jest ich dobro, co oznacza, że osoby te w kontaktach z psychologiem maja prawa nie mniejsze niż klienci dorośli. Kontakty z psychologiem w żadnym razie nie mogą być realizowane pod presją ze strony instytucji i osób dorosłych decydujących w imieniu małoletniego. W takim przypadku oraz z razie stwierdzenia naruszenia przez instytucję lub osoby dorosłe dobra małoletniego psycholog ma prawo odmówić współpracy z tymi instytucjami i osobami. Psycholog ma moralny obowiązek stać w obronie praw małoletniego.
          Psycholog ma prawo i też obowiązek respektować decyzję małoletniego jako osoby ludzkiej w zakresie kontaktów z nim.

• Osobom korzystającym z diagnozy i terapii psychologicznej psycholog udziela informacji o stosowanych metodach i uzyskanych wynikach, kierując się dobrem tych osób. Psycholog unika postępowania stwarzającego ryzyko zagrożenia wartości cenionych przez klienta a także okazji do błędnej interpretacji podawanych informacji. W wypadkach wątpliwych psycholog upewnia się, czy informacje zostały właściwie zrozumiane.

GODZINY PRACY PSTCHOLOGA SZKOLNEGO