• W Szkole Podstawowej w Czerniejewie  logopedą jest:

mgr Aneta Jasińska

Podstawa prawna:
          ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach

Do zadań logopedy w szkole należy w szczególności:

1) diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy oraz poziomu rozwoju językowego uczniów;

2) prowadzenie zajęć logopedycznych dla uczniów oraz porad i konsultacji dla rodziców i nauczycieli w zakresie stymulacji rozwoju mowy uczniów i eliminowania jej zaburzeń;

3) podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami uczniów;

4) wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w:

a) rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły,

b) udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Zajęcia terapii logopedycznej:

• Zajęcia terapii i pomocy logopedycznej organizuje i przeprowadza logopeda szkolny.
          • Profilaktycznie logopeda szkolny przeprowadza w szkole przesiewowe badania logopedyczne służące wyłonieniu dzieci z zaburzeniami mowy. Współpracuje z nauczycielami zgłaszającymi swych uczniów do terapii logopedycznej.
          • W zajęciach terapii logopedycznej uczestniczą również dzieci typowane na podstawie wyników badań psychologicznych i logopedycznych z poradni psychologiczno -pedagogicznej.
          • Zajęcia logopedyczne prowadzone są w grupach do 4 osób.
          • Podczas zajęć logopedycznych usuwane są wszelkie zakłócenia, zburzenia komunikacji językowej oraz przezwyciężane są problemy uczniów mających kłopoty z mówieniem, pisaniem i czytaniem.
          • Logopeda współpracuje z rodzicami ponieważ pozytywne wyniki terapii uzależnione są od kontynuacji ćwiczeń w domu.

Zajęcia logopedyczne prowadzone są do czasu wyeliminowania bądź złagodzenia zaburzenia, stanowiącego powód objęcia ucznia ww. formą opieki.

Droga Mamo, Tato! Jeżeli dziecko ma kłopoty logopedyczne, pamiętajcie, że nie wystarczą same ćwiczenia u logopedy. Konieczna jest też Wasza pomoc.

Wystarczy chęć i chociaż dziesięć minut ćwiczeń codziennie.

Ćwiczyć można wszędzie - w drodze do szkoły, w kuchni, na spacerze. Starajmy się mówić prawidłowo i wyraźnie.

Chwalmy dziecko za jego wysiłek i cierpliwość nawet, gdy efekty są bardzo małe. Dziecko ćwiczy chętnie i lepiej, jeśli czuje akceptację i zainteresowanie ze strony osoby dorosłej.

W razie wszelkich wątpliwości i pytań można zawsze przyjść do logopedy.